Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Anti-SPAM!!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò mtheo. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 13-12-2004, 23:05. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2004, 17:12 571

    Smile [:)] Anti-SPAM!!!

    Δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά η Lycos έδωσε ενός διαφορετικού τύπου απάντηση στο spamming. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση δεν νομίζετε ... ???

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4051553.stm

    mtheo
  •  06-12-2004, 17:24 572 σε απάντηση της 571

    Re: Anti-SPAM!!!

    Χε χε!  Καλό!  Αν και φαντάζομαι ότι σύντομα θα βρουν τρόπο να το αντιμετωπίσουν και αυτό.  Είναι πολύ εφευρετικοί αυτοί οι spammers βρε παιδί μου!  Τουλάχιστον στην αρχή που θα την πατήσουν μερικοί, θα νοιώσουμε μία μικρή χαρά!

    Πάντως εγώ έχω βρει την ησυχία μου με το antispam της Parcom (όπου έχω το domain μου).  Είναι φοβερό!

    Patrick
  •  13-12-2004, 10:57 609 σε απάντηση της 571

    Re: Anti-SPAM!!!

    Όντως κάποιοι βρήκαν μια απάντηση. Και μάλιστα της πιο απλής μορφής... Stick out tongue

    http://www.computerworld.com/printthis/2004/0,4814,97990,00.html


    mtheo
  •  13-12-2004, 13:03 612 σε απάντηση της 609

    Re: Anti-SPAM!!!

    Να πω κάτι έτσι για να κάνουμε και κουβέντα...

    Επειδή καθένας μας όλο και κάτι διαβάζει, και κάτι ακούει, έχουμε παραμείνει μόνο στα σχόλια και στις παραπομπές σε άλλα sites. Τι θα λέγατε να κάναμε και κάτι ενεργητικό.

    Π.χ. Εδώ το spam είναι ένα φλέγον ζήτημα. Τι θα λέγατε να κάναμε μια κίνηση, να φτιάξουμε κάτι που να μπορεί να κάνει "fight back" στο spam. Κάτι που θα το φτιάξουμε όλοι μαζί εδώ, και θα είναι του forum, μιας ελληνικής ομάδας προγραμματιστών;


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-12-2004, 13:16 614 σε απάντηση της 612

    Re: Anti-SPAM!!!

    Εμένα μου αρέσει πολύ σαν ιδέα αυτό, και όχι μόνο για κάποιο anti-spam εργαλείο, αλλά γενικά για ότι πιστεύετε ότι μπορούμε να προσφέρουμε!  Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ξεκινήσει κάτι (για open-source φαντάζομαι μιλάμε) το οποίο να προέρχεται από μία ελληνική ομάδα!  Πρέπει να το σκεφτούμε λίγο (ίσως να το συζητήσουμε από κοντά κάποια στιγμή) και να αρχίσουμε να μαζεύουμε ιδέες!
    Patrick
  •  13-12-2004, 15:55 618 σε απάντηση της 614

    Re: Anti-SPAM!!!

    Μια καλή αρχή θα ήταν να μην δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι spam. Κατέβασα πριν από καιρό το Shavlik HFNetCheckPro. Είναι το προϊόν πάνω στο οποίο βασίστηκε η Microsoft για να φτιάξει το Security Analzyer. Λίγο καιρό μετά άρχισα να παίρνω spam από την εταιρεία που το αντιπροσωπεύει, για συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας, συστήματα IBM και γενικώς άσχετα πράγματα. Προφανώς η ελληνική αντιπροσωπεία δεν θεωρούσε ότι οι άσχετες διαφημίσεις είναι spam.

    Μια άλλη εύκολη λύση θα ήταν να βάλουμε στα site των εταιρειών μας, ίσως και των πελατών μας, privacy statements. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να συμμετέχουμε και σε προγράμματα ελέγχου των site όπως το truste, ή να φτιάξουμε αντίστοιχα ελληνικά.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-12-2004, 23:05 623 σε απάντηση της 612

    Re: Anti-SPAM!!!

     gcapnias wrote:

    Επειδή καθένας μας όλο και κάτι διαβάζει, και κάτι ακούει, έχουμε παραμείνει μόνο στα σχόλια και στις παραπομπές σε άλλα sites. Τι θα λέγατε να κάναμε και κάτι ενεργητικό.



    Χμμ... [*-)] Να δεις, κάπου το ξανάκουσα αυτό...


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems